Przejdź do treści
ZARDZEWIAŁA ŚMIERĆ CIĄGLE GROŹNA – SPOTKANIE Z SAPEREM
17 września 2015

ZARDZEWIAŁA ŚMIERĆ CIĄGLE GROŹNA – SPOTKANIE Z SAPEREM

W okresie letnich prac polowych, budowlanych lub wycieczek do lasów trzeba pamiętać o niebezpieczeństwie, które możemy napotkać. Dlatego też w dniu 17 września 2015 roku w murach naszej szkoły gościliśmy Pana Henryka Srokę, emerytowanego żołnierza zawodowego , sapera. Zaprezentował on naszym uczniom pracę polskiego sapera , wyjaśnił im co trzeba robić, gdy znajdziemy coś podejrzanego.  Pokazał sprzęt, na którym pracują żołnierze saperzy. Sami uczniowie mieli możliwość wypróbowania i sprawdzenia urządzeń do wykrywania metali. Prelekcja pełna fachowości w sposób przystępny pozwoliła naszym uczniom poznać i zrozumieć zjawiska jakimi są niewypały, niewybuchy i ogólnie pojmowane materiały wybuchowe. Organizatorami spotkania były: p. M.Hajduk, p. A. Nalepa- Proszowska  No Valid Folder Selected

Chociaż od zakończenia działań II  wojny światowej minęło już 70 lat, to nadal spotykamy się w życiu codziennym jej pozostałościami. Znajdujemy wiele przedmiotów niekiedy bliżej nam nieznanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego. Nasza nadmierna ciekawość doprowadza do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci!. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu czy niewypału, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet śmierci. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom.

Zasady zgłaszania.

O wybuchowym znalezisku należy szybko powiadomić policję tel: 997
Informując należy
-określić miejsce odnalezienia
-określić, co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość
-podać telefon i adres kontaktowy do osoby informującej  o znalezisku
-po zgłoszeniu należy w miarę możliwości zabezpieczyć teren przed dostępem dzieci i innych postronnych osób.
Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów czy niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora!

Zaalarmowana jednostka Policji podejmie dalsze czynności polegające na wysłanie na miejsce zdarzenia patrol, zabezpieczenia miejsca ujawnienia niewypału lub niewybuchu, powiadomią patrol saperski oraz w zależności od zaistniałej sytuacji, inne służby.

Najnowsze wpisy

Jadłospis
Jadłospis

15 kwietnia 2024

BIERZMOWANIE
BIERZMOWANIE

11 kwietnia 2024

Jadłospis
Jadłospis

8 kwietnia 2024

Skip to content