Przejdź do treści
WARSZTATY Z SENSOPLASTYKI
9 grudnia 2017

WARSZTATY Z SENSOPLASTYKI

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy warsztaty z Sensoplastyki. Biorą w nich udział uczniowie klas 2,3r.n. oraz 4,5,6r.n. Pierwsze zajęcia odbyły się 28-go listopada. No Valid Folder Selected

Uczestnicy poznali różne faktury, tekstury oraz całą paletę ekologicznych barw. Opiekunowie przygotowali domowe i bezpieczne materiały plastyczne dla dzieci tj. mąka, ryż, olejki zapachowe. Pełne kolorów, zapachów i smaków zajęcia wspierają rozwój zmysłów, wspomagają budowanie świadomości ciała i przestrzeni. Pomagają również w usprawnianiu ruchowym i wpływają na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni). Poprzez wspólne działanie, pogłębiają się kontakt emocjonalny między dziećmi. Wzrasta ich poczucie bezpieczeństwa. Bardzo ważną cechą tych zajęć jest ?przemiana?. Dzieci mogą doświadczać, jak np. suche zmienia się w mokre. Nabywają w ten sposób wiedzę na temat związków przyczynowo – skutkowych. Trenują kompetencję elastyczności i przystosowania się do zmian.
Zasady Sensoplastyki są bardzo proste:
1. Używane są tylko i wyłącznie produkty spożywcze.
2. Zajęcia odbywają  się na otwartej przestrzeni np. podłodze, ziemi.
3. Dajemy uczestnikom zajęć czas tzn. nie pośpieszamy, nie przymuszamy, nie zachęcamy na siłę.
4. Nie używa się fartuchów czy też odzieży odzieży ochronnej, która mogłaby sugerować, że możemy się ubrudzić tylko w pewnym zakresie.
5. Zadajemy pytania zamiast wydawać polecenia.
6. Nazywamy emocje, sytuacje, które towarzyszą podczas zajęć.
7. Nie robimy niczego wbrew innym uczestnikom zajęć.
8. Szanujemy wizerunek dziecka.
9. Brudzimy się do woli!
Zajęcia przygotowały: p. Anna Jurkiewicz, p. Małgorzata Toczyńska – Ożóg, p. A. Zachara-Kusek, p. Aneta Żądło przy wsparciu p. Katarzyny Król i p. Magdaleny .

 

Najnowsze wpisy

Jadłospis
Jadłospis

25 września 2023

Wyrazy współczucia
Wyrazy współczucia

23 września 2023

Jadłospis
Jadłospis

5 września 2023

Jadłospis
Jadłospis

5 września 2023

Skip to content