Przejdź do treści
WARSZTATY DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI
17 listopada 2017

WARSZTATY DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI

W dniu 7 listopada 2017roku w naszej szkole odbyły się warsztaty dla rodziców i nauczycieli ,,Alternatywne i wspomagające metody komunikowania się „-ciekawe propozycje. Podczas spotkania zostały zaprezentowane najnowsze propozycje do komunikacji wspomagającej oraz terapii mowy ,,Mówik”:

1. E-Tran -pomoc do komunikacji wspomagającej i alternatywnej dla osób wskazujących symbole lub litery wzrokiem.
2. Mówik opaski- silikonowe opaski na rękę z podstawowymi komunikatami. dostępne w wersjach: basen,plaża, Tak , nie
3. Plan dnia szkoła-zawiera symbole umozliwiające planowanie lekcji, imprezy szkolnej, określanie pogody, nazywanie uczuć
4. Plan dnia Dom-to zestaw 132 symboli przedstawiających pojęcia czasu, codziennych zajęć domowych, pytań, miejsc.pozwala na planowanie codziennego dnia z dziećmi mającymi problemy z porozumiewaniem się
5.,,Gadaczek”- to oprogramowanie służące do nagrywania krótkich wiadomości, które po zapisaniu można dowolna ilość razy odtwarzać.
6. ,,Mówik”-  to oprogramowanie do komunikacji wspomagającej i alternatywnej na tablety z systemem Android, przeznaczone do stosowania u osób niepełnosprawnych w celu łagodzenia lub kompensowania skutków urazu, choroby lub niepełnosprawności. Jest to w pełni polskie oprogramowanie, wyposażone w polską syntezę mowy kobiecą i męską oraz 9000 symboli. Jest przeznaczone dla osób w różnym wieku, głównie z afazją, autyzmem, upośledzeniem umysłowym, zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, dysartrią, które nie mogą się porozumiewać mową w sposób zrozumiały dla innych. Ma możliwość dostosowania interfejsu do różnych upośledzeń, niepełnosprawności ruchowej, wieku i płci. Istnieje również możliwość robienia i wstawiania zdjęć, własnych grafik i obrazów z internetu. Użytkownik może tworzyć z symboli całe zdania i wypowiedzi, które są odczytywane przez syntezę mowy. Użytkownicy korzystający z liter, mogą pisać informacje za pomocą klawiatury ekranowej i odczytywać je za pomocą syntezy mowy
Każdy uczestnik warsztatów otrzymał ulotkę informacyjną i adresy stron internetowych które zostały zaprezentowane podczas warsztatów. prezentowane pomoce można obejrzeć na stronie www.mowik.pl
warsztaty prowadzone były przez Panią Karinę Lewtak, Panią Małgorzatę Hajduk oraz Panią Annę Nalepa-Proszowską.

 

Skip to content