Przejdź do treści
MAŁY KSIĄŻĘ I PERŁA RENESANSU
21 lutego 2017

MAŁY KSIĄŻĘ I PERŁA RENESANSU

Dnia 17 lutego 2017 r. uczniowie klas: 1,2 Guz Ał, I PB i III PC wraz z nauczycielami: p. E. Dudziak i B. Strzyż uczestniczyli w wycieczce do Tarnowa. Celem wyjazdu było wdrażanie młodzieży do korzystania z dóbr kultury tj. muzeum, teatr, restauracja oraz preorientcja zawodowa. No Valid Folder Selected

Trasa wycieczki prowadziła od Bernardyńskiej, obok Bimy przez Bramę Pilźnieńską, wzdłuż Domu Florenckiego do ratusza, w którym mieści się Muzeum Okręgowe. Wystawa broni, zbroi, porcelany, przedmiotów codziennego użytku oraz portretów sarmackich, a szczególnie możliwość wcielenia się w postacie z epoki dzięki replikom historycznych strojów zrobiła na wszystkich wielkie wrażenie. Podobnie zresztą jak przedstawienie w konwencji musicalu pt.”Mały Książę” w Teatrze im. Ludwika Solskiego. Uczniowie poznali pracę szatniarzy i bileterów, a potem sami pełnili rolę kelnerów w „Pizzerii pod 13”. O trudach pracy kucharza świadczyły efekty – pyszne włoskie dania oraz pełna sala gości.

W drodze powrotnej, mijając ławkę poetów: Osieckiej, Brzechwy i Herberta; pomnik Króla Łokietka – założyciela Tarnowa wszyscy szli dawnym traktem cesarskim wzdłuż secesyjnych kamienic, by dotrzeć pod bazylikę katedralną, pomnik Jana Pawła II i najstarszy, murowany Dom Mikołajowski chroniący skarby Muzeum Diecezjalnego. Uczniowie z żalem pożegnali tarnowską Starówkę – powszechnie uważaną przez znawców sztuki za „Perłę Renesansu”. W krótkim czasie poznali kilka ciekawych miejsc i trochę historii. Warto by tu jeszcze powrócić…

 

Skip to content