Przejdź do treści
WARSZTATY Z HIGIENY OSOBISTEJ ORAZ UTRWALENIE ZNAJOMOŚCI NUMERÓW ALARMOWYCH CZ.II
6 kwietnia 2014

WARSZTATY Z HIGIENY OSOBISTEJ ORAZ UTRWALENIE ZNAJOMOŚCI NUMERÓW ALARMOWYCH CZ.II

Podczas tego spotkania skupiliśmy się na  kształtowaniu zachowań prozdrowotnych. Wprowadzeniem do tematu, było przypomnienie wiadomości ze spotkania o bezpieczeństwie podczas ferii zimowych oraz nawiązanie do warsztatów z Pierwszej Pomocy.

No Valid Folder Selected

Tam dowiedzieliśmy się, jak opatrzyć drobną ranę, jak zatamować krwotok z nosa. A co zrobić w sytuacjach zagrażających naszemu zdrowiu lub życiu (np. pożar, wypadek drogowy, porażenie prądem, kradzież)- (Pogadanka) Jeśli jest to możliwe, zawiadamiamy o tym osobę dorosłą lub dzwonimy po pomoc. A wezwać pomoc możemy przez wszystkie rodzaje telefonów – stacjonarne, komórkowe i automaty miejskie. Pamiętajmy! Połączenia z numerami alarmowymi są bezpłatne! Nagłe wypadki, to zdarzenia, podczas których jesteśmy przerażeni, mamy skołatane myśli. Ważne jest, aby numery telefonów alarmowych, były „pod ręką”.  Dlatego wychowawcy otrzymali plansze z tymi numerami i umieszczą je w salach lekcyjnych w widocznym miejscu. Uczniowie natomiast otrzymali kartonowe telefony komórkowe do samodzielnego złożenia, a na odwrocie (lub na prywatnych telefonach) umieścili naklejkę przypominającą numery alarmowe.
Następna część naszego spotkania poświęcona była higienie nosa. (Pogadanka) Każdy wie, że dzięki nosowi oddychamy i czujemy zapachy, lecz nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nos chroni nas przed chorobami (ilustracje z książki „Obrazki dla maluchów – ciało”). Nos jest filtrem, który chroni przed zanieczyszczeniami (historyjka obrazkowa z książki „Było sobie życie – ciało człowieka”).  Błona śluzowa nosa, niczym lep, wyłapuje bakterie, kurz i inne zanieczyszczenia, a rzęski ruchami falistymi usuwają je na zewnątrz. Najważniejszym elementem higieny nosa jest jego regularne oczyszczanie. A co się dzieje, gdy zaniedbujemy higienę nosa? O tym przekonaliśmy się podczas oglądania prezentacji multimedialnej pt. „Od kataru do grypy”. Dowiedzieliśmy się z niej m.in.: że katar jest zaraźliwy; że zawsze, a szczególnie w czasie kataru, należy mieć przy sobie chusteczki; że należy zasłaniać buzię w czasie kichania; że zużytą chusteczkę należy niezwłocznie wyrzucić do kosza. Aby o tym pamiętać, w każdej sali lekcyjnej umieścimy plansze z tematycznym obrazkiem oraz mottem: „Gdy kichamy i katar mamy, nos i buzie chusteczką zasłaniamy, a potem do kosza ją wyrzucamy!” Dla utrwalenia poznanych zasad higieny, wszyscy uczniowie wzięli udział w inscenizacji wiersza „Wędrujący katar” (M. Terlikowskiej). Na hasło „Apsik!”, kichaliśmy w chusteczki. „(…) Kicha Renia, kicha Ania, żadna buzi nie zasłania. Apsik! Apsik! Ania wprost na Milę no i Mila też za chwilę: Apsik! (…) Nim do klasy weszła pani, wszyscy byli zakichani. Apsik! Apsik!” Mamy nadzieję, że od dziś, wszyscy będą stosowali zasady higieny, które zapobiegną roznoszeniu się wirusów! Podsumowaniem naszych warsztatów było wspólne oglądanie audycji „Babcia Róża i Gryzelka – Katar” (vod.tvp.pl/audycje/dla-dzieci). Drodzy Rodzice! Wasze dzieci zbierają punkty za posiadanie i używanie chusteczek higienicznych. Za cztery tygodnie wyłonimy  Mistrzów Higieny Osobistej. Zapraszamy do współpracy! Dziękujemy! Szkolenie przygotowały i prowadziły: p. Anita Zachara – Kusek, p. Aneta Żądło.

Skip to content