Przejdź do treści
WYJŚCIE DO MUZEUM REGIONALNEGO W DĘBICY
6 października 2018

WYJŚCIE DO MUZEUM REGIONALNEGO W DĘBICY

Celem przypomnienia o  rocznicy agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939r. uczniowie klas: 2,3rn.a ; 2,3r.n.b  oraz klasy 8 Szkoły Podstawowej  nr 7 wraz z opiekunami wybrali się do Muzeum Regionalnego w Dębicy. Wyjście to miało miejsce dn. 28.09.2018r. Opiekunami klas byli: p. A. Żądło, p. M. Szerszeń i p. A. Nalepa – Proszowska. W Muzeum Regionalnym  przewodnik – kustosz – pan Tomasz Czapla oprowadził nas po różnych wystawach i w ciekawy sposób opowiadał o tym, jak wyglądały losy Polaków zaraz po wybuchu II Wojny światowej. Oglądaliśmy eksponaty, robiliśmy sobie zdjęcia przy ciekawych obiektach. Dowiedzieliśmy się kim był ułan i czym żywił się jego koń. Obejrzeliśmy pozostałości z uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Szczególnie dużo pamiątek pozostało po 3 Pułku Saperów, stacjonującym niegdyś w Dębicy. Pan Tomasz opowiedział nam także o bitwie na Kałużówce, niedaleko Dębicy. Na zewnątrz muzeum mieliśmy możliwość obejrzenia czołgów, wozów artyleryjskich i samolotów. Niektórzy z nas wchodzili nawet i oglądali wnętrze w/w obiektów. Wróciliśmy do szkoły ubogaceni w nowe doświadczenia i wiedzę tego okresu historycznego. No Valid Folder Selected

Dnia 4.10.2018r. w ramach przypomnienia uczniom o rocznicy wybuchu II wojny światowej i udziału Polaków w walkach na jej frontach uczniowie klas przysposabiających ZSS w Dębicy oraz gimnazjum uczestniczyli w dębickim kinie „Kosmos” w projekcji polskiego filmu: „Dywizjon 303”. Młodzieży podobały się szczególnie sceny walk powietrznych oraz kreacja postaci bohaterskich polskich lotników – asów przestworzy. „Nikt nie latał tak jak oni.” Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili” – z recenzji „Dywizjonu 303”
Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w projekcji tego filmu był też swoistą lekcją patriotyzmu.

Najnowsze wpisy

Komunikat  28.10.2020
Komunikat 28.10.2020

28 października 2020

Komunikat
Komunikat

24 października 2020

MARCINKOWE ROGALE POMOGĄ WOJTKOWI
MARCINKOWE ROGALE POMOGĄ WOJTKOWI

20 października 2020

JADŁOSPIS 19.10-30.10
JADŁOSPIS 19.10-30.10

19 października 2020

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

17 października 2020

Skip to content