Przejdź do treści
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W OBRAZACH FILMOWYCH
16 listopada 2016

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W OBRAZACH FILMOWYCH

Dnia 10. 11.2016 roku dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy zorganizowano inne niż zwykle obchody Dnia Niepodległości. No Valid Folder Selected

Po zapoznaniu się z wydarzeniami z 11 listopada 1918 roku i tłem historycznym okresu międzywojennego oraz po uroczystym odśpiewaniu hymnu Polski uczniowie przenieśli się w czasie do ubiegłego stulecia, aby lepiej poznać odwagę żołnierzy i trudne losy Polaków w drodze do wolnej Ojczyzny. Dzięki filmom nakręconym podczas rekonstrukcji walki pod Gorlicami toczącej się w czasie I wojny światowej, gdzie odtwarzano decydujące starcie między wojskami niemieckim i austro-węgierskim a rosyjskim uczniowie mogli poczuć się, jakby znajdowali się w centrum bitwy, określanej jako „Małe Verdun”. Ponieważ dla młodzieży najciekawsze są wydarzenia dotyczące znanych im miejsc, zaprezentowano również obrazy z II wojny światowej w oparciu o historyczne filmy z terenu Podkarpacia: Kałużówkę, Bliznę, Pustków i Stępinę. Spotkanie w scenerii pełnej patriotycznych barw przygotowane przez p. Pawła Stachnika i p. Bogusławę Strzyż stanowiło dla uczestników obrazowe repetytorium historii Polski XX wieku w przeddzień obchodów Święta Niepodległości. Autorem zdjęć jest p. Monika Król – Moździerz.

Skip to content