Przejdź do treści
WARSZTATY Z SENSOPLASTYKI
28 listopada 2018

WARSZTATY Z SENSOPLASTYKI

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy warsztaty z Sensoplastyki. Biorą w nich udział uczniowie zespołu rewalidacyjnego oraz klas 2,3r.n.B, 5r.n., 6r.n., 6-7r.n. Pierwsze zajęcia odbyły się 27-go listopada. Uczestnicy poznali różne faktury, tekstury oraz całą paletę ekologicznych barw. Opiekunowie przygotowali domowe i bezpieczne materiały plastyczne dla dzieci tj. mąka, ryż, kasza, groch, olejki zapachowe. Pełne kolorów, zapachów i smaków zajęcia spierają rozwój zmysłów, wspomagają budowanie świadomości ciała i przestrzeni. Pomagają również w usprawnianiu ruchowym i wpływają na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni). Poprzez wspólne działanie, pogłębiają się kontakt emocjonalny między dziećmi. Wzrasta ich poczucie bezpieczeństwa. Bardzo ważną cechą tych zajęć jest „przemiana”. Dzieci mogą doświadczać, jak np. suche zmienia się w mokre. Nabywają w ten sposób wiedzę na temat związków przyczynowo – skutkowych. Trenują kompetencję elastyczności i przystosowania się do zmian. No Valid Folder Selected

Zasady Sensoplastyki są bardzo proste:
1. Używane są tylko i wyłącznie produkty spożywcze.
2. Zajęcia odbywają  się na otwartej przestrzeni np. podłodze, ziemi.
3. Dajemy uczestnikom zajęć czas tzn. nie pośpieszamy, nie przymuszamy, nie zachęcamy na siłę.
4. Nie używa się fartuchów czy też odzieży odzieży ochronnej, która mogłaby sugerować, że możemy się ubrudzić tylko w pewnym zakresie.
5. Zadajemy pytania zamiast wydawać polecenia.
6. Nazywamy emocje, sytuacje, które towarzyszą podczas zajęć.
7. Nie robimy niczego wbrew innym uczestnikom zajęć.
8. Szanujemy wizerunek dziecka.
9. Brudzimy się do woli!
Zajęcia przygotowały: p. Anna Jurkiewicz, p. Karolina Warżel, p. A. Zachara-Kusek, p. Aneta Żądło przy dużym wsparciu pań opiekunek z poszczególnych klas.

 

Najnowsze wpisy

Jadłospis
Jadłospis

17 czerwca 2024

Szkolny Rajd Rowerowy
Szkolny Rajd Rowerowy

16 czerwca 2024

Szkolny Turniej Badmintona
Szkolny Turniej Badmintona

16 czerwca 2024

Poznajemy atrakcje Dębicy
Poznajemy atrakcje Dębicy

16 czerwca 2024

Skip to content