Przejdź do treści
WARSZTATY Z SENSOPLASTYKI
21 marca 2018

WARSZTATY Z SENSOPLASTYKI

W pierwszy dzień astronomicznej wiosny, z tęsknoty za kolorowymi widokami za oknem, zorganizowaliśmy warsztaty z sensoplastyki. Wzieli w nich udział uczniowie klas 2,3r.n. oraz 4,5,6r.n. Uczestnicy poznawali różne faktury, tekstury oraz całą paletę ekologicznych barw. No Valid Folder Selected

Opiekunowie przygotowali domowe i bezpieczne materiały plastyczne dla dzieci tj. mąka, ryż, kasze, makarony, olejki zapachowe. Pełne kolorów, zapachów i smaków zajęcia wspierają rozwój zmysłów, wspomagają budowanie świadomości ciała i przestrzeni. Pomagają również w usprawnianiu ruchowym i wpływają na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę ? czyli pracę dłoni). Poprzez wspólne działanie, pogłębiaja się kontakt emocjonalny między dziećmi. Wzrasta ich poczucie bezpieczeństwa. Bardzo ważną cechą tych zajęć jest ?przemiana?. Dzieci mogą doświadczać, jak np. suche zmienia się w mokre. Nabywają w ten sposób wiedzę na temat związków przyczynowo – skutkowych. Trenują kompetencję elastyczności i przystosowania się do zmian.
Przypominamy podstawowe zasady Sensoplastyki:
1. Używane są tylko i wyłącznie produkty spożywcze.
2. Zajęcia odbywają  się na otwartej przestrzeni np. podłodze, ziemi.
3. Dajemy uczestnikom zajęć czas tzn. nie pośpieszamy, nie przymuszamy, nie zachęcamy na siłę.
4. Nie używa się fartuchów czy też odzieży odzieży ochronnej, która mogłaby sugerować, że możemy się ubrudzić tylko w pewnym zakresie.
5. Zadajemy pytania zamiast wydawać polecenia.
6. Nazywamy emocje, sytuacje, które towarzyszą podczas zajęć.
7. Nie robimy niczego wbrew innym uczestnikom zajęć.
8. Szanujemy wizerunek dziecka.
9. Brudzimy się do woli!
Zajęcia przygotowały: p. Anna Jurkiewicz – pomysłodawca warsztatów, p. A. Zachara-Kusek, p. Aneta Żądło przy wsparciu p. Katarzyny Król i p. Katarzyny.

 

Skip to content