WARSZTATY TEATRALNE Z MISTRZEM
7 czerwca 2018

WARSZTATY TEATRALNE Z MISTRZEM

Dnia 6 czerwca 2018 r. w ramach projektu „Mistrzowie – Mistrzom” realizowanego w Zespole Szkół Specjalnych w Dębicy laureaci konkursów recytatorskich: Jagoda Jakubek, Dawid Kliś, Mateusz Kontrabecki, Bartek Puzon oraz  Bernadetta Różańska spotkali się z aktorem w jego domu rodzinnym  w Pilźnie. Stanisław Brudny powitał gości donośnym dźwiękiem dzwonu. Każdy mógł poczuć się jak w teatrze, gdy gong wzywa widzów na spektakl. Wizyta zaczęła się w uroczej scenerii ogrodu od złożenia jubilatowi urodzinowych życzeń ubarwionych kwiatami, szarlotką i czerwonym sercem z gliny.

Następnie Pan Stanisław z sentymentem prezentował pamiątkowe dokumenty, sprzęty odziedziczone po swych przodkach. Przywoływał najwcześniejsze obrazy ze swego dzieciństwa, dramatyczną powódź, pierwsze tańce i występy szkolne. Po wspólnych ćwiczeniach dykcyjnych łamiących języki uczniowie również mieli okazję przedstawić przygotowane wcześniej teksty poetyckie. Mistrz żywego słowa śląskich i warszawskich scen, Teatru Telewizji i Polskiego Radia udzielał młodym adeptom sztuki cennych wskazówek. Radził, jak interpretować tekst, unikać zbędnego patosu, nawiązać kontakt wzrokowy z publicznością oraz jak dbać o wewnętrzną radość i uśmiech na twarzy. Zachęcał młodzież do przezwyciężania nieśmiałości, oswajania tremy, wspomagania się rekwizytem. Nauczycielki: p. B. Strzyż – autorka i koordynator projektu ?Mistrzowie ? Mistrzom?, opiekun koła teatralnego oraz p. A. Borkowska – grająca charakterystyczne role w przedstawieniach szkolnych, inspicjentka i człowiek – orkiestra zaprosiły aktora na rewizytę i wernisaż wieńczący rok pracy. Fotorelację z tego spotkania wykonał p. Marcin Strzyż – pomysłodawca i autor zdjęć do pierwszej edycji „Kalendarza Mistrzów”.

Stanisław Brudny jest aktorem, który w ciągu sześciu dekad swej kariery artystycznej zagrał ponad 160 ról w przedstawieniach teatralnych u znamienitych reżyserów tj. G. Holoubek, J. Jarocki, J. Szajna, T. Łomnicki. Występował w serialach tj. „Dom”, „Jan Serce” i filmach min. „Katyń”, „Ekstradycja”, „Tato”, „Jeziorak”. Został uhonorowany Srebrną Maską i wyróżniony przez Zespół Artystyczny Polskiego Radia nagrodą Splendor Splendorów. Dubbingował najbardziej znane bajki Walta Disneya oraz cykle: „Był sobie człowiek”, „Lato Muminków”. Jest kopalnią wiedzy dla młodych aktorów, a przy tym wspaniałym, pogodnym, pełnym optymizmu i witalności człowiekiem. To z Jego udziałem nasi uczniowie zaprezentują się w 2019 r. na jednej z kart „Kalendarza Mistrzów”.
No Valid Folder Selected