Przejdź do treści
W SZKOLE NASZYCH DZIADKÓW – WIZYTA W MUZEUM REGIONALNYM W PILŹNIE
15 listopada 2021

W SZKOLE NASZYCH DZIADKÓW – WIZYTA W MUZEUM REGIONALNYM W PILŹNIE

Klasa 7r. „b” odwiedziła 10 listopada Muzeum Regionalne w Pilźnie, aby podziwiać nową wystawę czasową z zakresu historii kulturalno – obyczajowej pt. „Ananasy z naszej klasy. Z dziejów szkół pilźnieńskich XIX i XX w.” Jej celem było ukazanie klimatu dawnych szkół oraz placówek przedszkolnych w XIX i XX stuleciu. Głównym filarem ekspozycji jest próba rekonstrukcji sali lekcyjnej, Szkoły Powszechnej w Pilźnie, z lat 1910 – 1939, w oparciu o zgromadzone eksponaty. Wystawie towarzyszyły warsztaty edukacyjne „W szkole naszych pradziadków”, w której nie było komputerów, kolorowych podręczników, a nawet długopisów, czy zeszytów w kratkę. Doskonale za to znane były liczydła, małe gliniane tabliczki, a także budząca postrach dyscyplina. Usłyszeliśmy o historii nauczania, zwyczajach panujących przed laty w szkołach, obejrzeliśmy dawne książki, materiały oraz przybory piśmiennicze. Spróbowaliśmy pisania na tabliczkach oraz gęsim piórem. Uczniowie mieli również okazję poznać ekspozycje stałe muzeum – ponad tysiąc siedemset eksponatów z zakresu archeologii, etnografii, sztuki, historii, numizmatyki, zbiorów biograficzno – literackich. W muzeum znajduje się również cenna kolekcja dzieł Stanisława Westwalewicza, artysty malarza, który przez ponad dziesięć lat mieszkał i tworzył w Pilźnie. Na koniec naszej wyprawy, zawitaliśmy do „Gospody u Wiedźmy”, która serwuje 150 rodzajów pierogów. To było smaczne zakończenie wycieczki!

Organizator: Anita Zachara-Kusek
Tekst: Anita Zachara-Kusek
Zdjęcia: Anita Zachara-Kusek

Najnowsze wpisy

Skip to content