Przejdź do treści
Pożegnanie lata na plażach Gdańska i Gdyni
4 października 2022

Pożegnanie lata na plażach Gdańska i Gdyni

W ostatnie dni lata od 20 do 23 września 2022 r. klasa III PPA wraz z wychowawczynią p. Bogusławą Strzyż
oraz p. Urszulą Burkat udała się na wycieczkę nad Morze Bałtyckie.

Celem podróży pociągiem IC przez Kraków, Wrocław i Poznań był Gdańsk Główny. Zaraz po przybyciu na miejsce
w AGA TOM DOM – na obiadokolację dostarczono nam pizzę. Najedliśmy się do syta!               

Kolejny dzień powitał nas błękitem nieba oraz pięknym widokiem zza okna na całe Śródmieście i port. Po śniadaniu przyrządzonym przez młodzież pojechaliśmy na molo w Brzeźnie. Powitanie z morzem, bieganie po plaży bosymi stopami, zbieranie muszelek w promieniach ciepłego słońca budziło tyle radości.

Po obiedzie w przybrzeżnej restauracji pora na gdańską Starówkę! Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od Wyżnej Bramy, by przejść do Muzeum Bursztynu, potem przez Złotą Bramę ulicą Długą do Ratusza i Muzeum Gdańska aż do Fontanny Neptuna. Zabytkowa ulica Długi Targ  pełna architektonicznych perełek zaprowadziła nas do Zielonego Mostu. Nad Motławą podziwialiśmy kunsztowne statki, jachty i szybko mknące kanadyjki.

Przez Bramę Mariacką udaliśmy się do monumentalnej Bazyliki ze średniowieczną rzeźbą Madonny, zabytkowymi obrazami oraz z zegarem astronomicznym. Po zrobieniu mega zakupów na kolejne dni – tramwajem wróciliśmy do naszego przytulnego mieszkania na wzgórzu.

Kolejny dzień był również wypełniony atrakcjami. Przejazd SKM – ką do Gdyni, spacer Aleją Jana Pawła II na Skwer Kościuszki, podziwianie majestatycznego żaglowca „Dar Pomorza” i potężnego Okrętu ORP „Błyskawica”, wizyta
w Akwarium Morskiego Instytutu Rybackiego oraz pożegnanie z Bałtykiem na słonecznej plaży pełnej jachtów i mew.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przed pomnikiem, by oddać hołd Polakom zesłanym na Sybir w latach 1939-1956.

Po trzech dniach pobytu na północy naszego kraju, poznaniu walorów przyrodniczych oraz zabytków Gdańska i Gdyni, różnorodnych środków transportu – dotarliśmy  późnym wieczorem na dworzec PKP w Dębicy. Na uczestników wycieczki czekali już stęsknieni rodzice i rodzeństwo. I tak zakończył się nasz pierwszy dzień jesieni… 

Organizator wydarzenia: Bogusława Strzyż, Urszula Burkat
Tekst: Bogusława Strzyż
Zdjęcia: Bogusława Strzyż, Urszula Burkat

Skip to content