Przejdź do treści
„GDZIE JEST NASZE BETLEJEM?” – JASEŁKA W WYKONANIU UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W DĘBICY
5 lutego 2020

„GDZIE JEST NASZE BETLEJEM?” – JASEŁKA W WYKONANIU UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W DĘBICY

Bożonarodzeniowy okres jest chyba najbardziej oczekiwanym czasem dla większości ludzi. Niezmiennie od wielu lat kojarzy się on z choinką, kolędami i rodzinnymi spotkaniami. Dla wielu ze świętami Bożego Narodzenia związane są również przedstawienia jasełkowe, które nawiązują do losów Świętej Rodziny, czasu narodzin Jezusa oraz poruszają problemy współczesnego człowieka. No Valid Folder Selected No Valid Folder Selected

W Zespole Szkół Specjalnych w Dębicy jasełka są wystawiane co roku. Na przestrzeni lat zmieniały się dekoracje i przesłania, ale jedno nie zmieniło się wcale ? zaangażowanie dzieci, młodzieży i nauczycieli w przygotowanie przedstawień ciekawych, humorystycznych i zawierających pewną mądrość życiową dla każdego, kto chce słuchać i wyciągać wnioski. Nieodłącznym elementem tych szkolnych jasełek jest to, że są one przygotowywane nie tylko dla szkolnej społeczności, ale również dla środowiskowych domów opieki, domów pomocy społecznej, zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, emerytowanych nauczycieli, lokalnych władz oraz sponsorów. Tę tradycję zapoczątkowała Pani Danuta Wadas, która nieprzerwanie od 18 lat przygotowuje uczniów do jasełkowych wystąpień. Jest to istotny element, który pozwala na promocję Szkoły Specjalnej w innych środowiskach oraz dzięki któremu możliwa jest integracja z innymi osobami ? bezcenna jeśli chodzi o dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Najważniejsze jednak jest to, że każdy występujący ma poczucie spełnienia i możliwość odkrycia swojego talentu ? czy to wokalnego, czy aktorskiego bądź tanecznego. Tegoroczne jasełka były zatytułowane ?Ktoś najważniejszy? i choć już sam tytuł kojarzył się każdemu z widzów z Dzieciątkiem Jezus, to jednak dla poszczególnych bohaterów przedstawienia nie było to takie oczywiste. Historia ma swój początek w miasteczku Chwalipiętowo, w którym zgodnie żyją przedstawiciele różnych zawodów. Spokój i zgoda zostają jednak zakłócone przez pojawienie się Diabła, który nie mogąc znieść przyjaźni między mieszkańcami, doprowadza do licznych kłótni i wielkiej bijatyki. W efekcie nikt nikomu nie pomaga, a wzajemna niechęć prowadzi do wielu, czasem absurdalnie śmiesznych problemów. Nienawiść, która między nimi zapanowała, tak bardzo utrudniła im życie, że zmęczeni tym udali się do betlejemskiej szopki, by móc spotkać się ze Świętą Rodziną. Gdy przybyli na miejsce, otrzymali od Maryi wskazówki, jak powinni żyć oraz, że należy wzajemnie się szanować i doceniać, gdyż każdy, niezależnie od wykonywanej pracy, jest ważny i potrzebny. Przedstawienie zakończyło się sceną pojednania bohaterów i nadaniem ich miasteczku nowej nazwy ? Zgoda. Występ, oprócz ciekawej fabuły, został również urozmaicony piękną muzyką, kolędami wykonywanymi przez uczniów oraz strażacką zumbą w wykonaniu ucznia klasy IV. Tegoroczne jasełka, przedstawione przez uczniów, przechodzą już do pamięci. Były one powodem do śmiechu, ale również subtelnej refleksji nad samym sobą, bo przecież każdy z nas widzi czasami ?ile żalu i goryczy w każdym z nas, ile gniewu w dniu codziennym (?). Omijamy się nawzajem naszym nowym obyczajem (?) obcy sobie i zgorzkniali, niby wielcy a jak mali?. A przecież każdy z nas ma nadzieję, że ?może tutaj, między nami cud się stanie nad cudami?. Fragmentem tego utworu, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych żegnali się z widzami, pozostawiając każdego z nich z pytaniem: „Gdzie jest nasze Betlejem?”

*** W tekście użyto fragmentów utworu muzycznego ?Gdzie jest nasze Betlejem??; słowa: Andrzej Sobczak; muzyka: Janusz Piątkowski.

Najnowsze wpisy

Skip to content