INTERNETOWY TEATR TVP DLA SZKÓŁ XXIII
24 czerwca 2015

INTERNETOWY TEATR TVP DLA SZKÓŁ XXIII

3 czerwca 2015 ROKU w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla Szkół  uczniowie naszej  szkoły obejrzeli  ostatni w tym roku szkolnym spektakl „PRĘCIK” z Teatru Baj Pomorski w Toruniu. No Valid Folder Selected

„PRĘCIK” Maliny Prześlugi w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego jest opowieścią o sile miłości, o oddaniu i o poświęceniu, z których zaczynamy sobie zdawać dopiero wtedy, gdy kogoś tracimy.

Tekst Maliny Prześlugi utrzymany jest w konwencji literatury drogi. Historia to nietypowa, bo opowiedziana z perspektywy przedmiotów codziennego użytku, stąd obecne w spektaklu elementy teatru absurdu i teatru przedmiotu.

PRĘCIK jest opowieścią o sile miłości, o oddaniu i o poświęceniu, z których zaczynamy sobie zdawać dopiero wtedy, gdy kogoś tracimy. Przedstawienie powstało po to, by pokazać piękno relacji panujących w rodzinie.

Nie wiadomo czemu dziewczynka jest chora – czy dręczy ją choroba duszy czy też ciała. Wiadomo za to na pewno, że są z nią najbliżsi, którzy ją kochają i ze wszystkich sił starają się jej pomóc. „Pręcik” nie jest dla nas opowieścią o śmierci, mimo że bardzo często w ten sposób interpretuje się dramat Prześlugi. Śmierć, podobnie jak w życiu, pojawia się na samym końcu spektaklu, ale przecież w obliczu spraw ostatecznych każde życie jest ostateczne. Jedyną wartością, która może pokonać śmierć jest miłość.

Zbigniew Lisowski

„Pręcik” Maliny Prześlugi został nagrodzony w XXII edycji Konkursu na Nową Sztukę dla Dzieci i Młodzieży. Przedstawienie jest poruszającą opowieścią o sile miłości i przyjaźni, o narodzinach więzi i o przywiązaniu do drugiego człowieka. Spektakl bogaty jest w dowcip, elementy teatru absurdu oraz teatru przedmiotu. Muzykę graną na żywo skomponowali muzycy z zespołu Hotel Kosmos – Mateusz Jagielski i Rafał Skonieczny.

źródło:  www.bajpomorski.art.pl/precik,12,pl,2,1,24,html