Przejdź do treści
INTERNETOWY TEATR DLA SZKÓŁ TVP XVI
3 października 2014

INTERNETOWY TEATR DLA SZKÓŁ TVP XVI

3 października 2014 roku w ramach Internetowego Teatru dla Szkół TVP uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum obejrzeli spektakl pt: ROBALE w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora KUBUŚ z Kielc.

No Valid Folder Selected

Przedstawienie przybliżyło uczniom tematykę ekologii. Spektakl to zabawna historia o podziemnym świecie, gdzie żyją obdarzone ludzkimi cechami turkucie i dżdżownice: dwie kłótliwe, ale jednocześnie sympatyczne mamy: Maryla i Klaudyna,  ich zaprzyjaźnieni ze sobą synowie: Maurycy i Kleofas oraz mądry kret albinos. Bohaterowie żyją swoimi przyjaźniami i konfliktami do czasu, gdy niespodziewanie na ich terytorium pojawia się człowiek. Rodzina ludzi – mama,tata i syn –  która właśnie kupiła tu działkę, wprowadza dużo zamieszania w życie naszych małych bohaterów. Nowa sytuacja, w której znalazły się robale, z jednej strony zaczyna zagrażać ich bezpieczeństwu, ale z drugiej wyzwala w nich poczucie solidarności i pomaga dostrzec absurdalność  ich dotychczasowych kłótni.

Naszą szczególną uwagę przykuła scenografia spektaklu. Układ sceniczny pomyślany został tak, że oba światy ludzki i robaczy były widoczne na scenie równocześnie.   Aktorzy grający ludzkie postacie występowali wyłącznie w żywym planie. Zaś role robali to także animacja kolorowymi lalkami – konstrukcjami zbudowanymi na sprężynach, które poprzez wyginanie i rozciąganie  świetnie oddawały naturalne ruchy turkuci i dżdżownic, a jednocześnie pozwalały na wyrażanie emocji przez naszych małych bohaterów.

 

Koordynatorzy projektu: M.Hajduk, A.Nalepa-Proszowska

Skip to content