Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy

Jedyna w powiecie dębickim placówka kształcenia specjalnego

Home ZAJĘCIA PRAKTYCZNE POZA SZKOŁĄ
Zajęcia praktyczne poza szkołą

WIZYTA W ZAKŁADZIE KRAWIECKIM

Email Drukuj PDF

18 maja 2018 roku uczniowie klas przysposabiających wraz z opiekunami: p.E. Górecką i p. M. Przybycień udali się z  wizytą do Zakładu Krawieckiego pani Marzeny Michoń. Podczas pobytu uczniowie mieli okazję zapoznać się z profesjonalnym sprzętem, akcesoriami krawieckimi oraz z technikami stosowanymi w krawiectwie. Pani Marzena przedstawiła uczniom na czym polega zawód krawcowej oraz pozwoliła im na  wykorzystanie swoich umiejętności  wykonując z nimi proste czynności krawieckie.

PRAKTYKI WSPOMAGAJĄCE W SZKÓŁCE DRZEW I KRZEWÓW PAŃSTWA KOZIEŁÓW

Email Drukuj PDF

19 kwietnia 2018r. klasa II Pa uczestniczyła w praktykach wspomagających w szkółce drzew i krzewów państwa Koziełów. Na wstępie pani Teresa oprowadziła nas po swoim ogrodzie ucząc nazw poszczególnych roślin. Następnie udostępniła rabatę pokazując jak prawidłowo plewić i pielęgnować wyrastające byliny. Kolejnym punktem szkolenia było prawidłowe sadzenie pozyskanych zaszczepek barwinka. Po wykonanej pracy młodzież podlała nowe rośliny i przeniosła je w odpowiednie miejsce. Opiekunem praktyki była pani Anna Chęciek. Kierujemy na ręce pani Teresy szczególne podziękowania za tak miłe przyjęcie i fachowy instruktaż pielęgnacji roślin.

PRAKTYKI WSPOMAGAJĄCE W "BERGAMOTCE"

Email Drukuj PDF

W dniu 10 maja uczniowie klasy III Pb odbyli praktyki wspomagające w kawiarni  Bergamotka w Dębicy ul. Słowackiego 8. Opiekunem uczniów podczas wyjścia poza teren szkoły była pani Magdalena Szerszeń.Dzięki uprzejmości pani Marty Paździor ze stowarzyszenia: RAZEM ZDZIAŁAMY WIĘCEJ mogliśmy w kawiarni urządzić urodziny koleżance z klasy: Agnieszce Mróz. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wystrój kawiarni, poczęstować się pysznym ciastem i skorzystać z  bawialni z interaktywną podłogą. Uczyli się składać życzenia urodzinowe, kulturalnie spożywać posiłek, ćwiczyć słowa: ?dziękuję?, ?przepraszam?, ?proszę?. Duże zainteresowanie wzbudziły w wśród uczniów piękne kwiaty i dekoracje oraz muzyka, która umilała wszystkim czas spędzony w  kawiarni.

PRAKTYKI WSPOMAGAJĄCE W ZAKŁADZIE INTROLIGATORSKIM

Email Drukuj PDF

W dniu 15 maja, uczniowie klasy IIPb oraz IPa odbyli praktyki wspomagające w Zakładzie Introligatorskim przy ulicy Matejki. Właściciel pracowni, pan Jan Kłusek, z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadał o swojej pracy. Introligator, to rzemieślnik zajmujący się ręcznym oprawianiem różnych wydawnictw oraz zdobieniem opraw. Wśród świadczonych usług znajdziemy m.in.: oprawę książek, prac magisterskich, dyplomowych czy dzienników urzędowych; wykonanie teczek okolicznościowych oraz ksiąg pamiątkowych; wykonanie nadruków, tłoczeń logo na sucho lub złoto. Uczniowie mieli okazję do asystowania podczas wykonywania  niektórych prac. Duże zainteresowanie wzbudziły maszyny, których używa właściciel zakładu, m.in.: ogromne gilotyny, prasy, bindownice, drukarki. Zawód ten, nieco już zapomniany, jest jedną z najstarszych profesji w Polsce i na świecie. Tym bardziej, miło nam było przekonać się, jak wygląda ta praca dzisiaj i jak zmieniła się na przestrzeni lat. Po zajęciach w zakładzie introligatorskim, odwiedziliśmy Urząd Pocztowy. Młodzież zapoznała się z zakresem obowiązków pracownika poczty oraz rodzajem spraw, które można w tym miejscu załatwić. Opiekunami uczniów podczas praktyki wspomagającej poza terenem szkoły były panie Anita Zachara-Kusek i Monika Król-Moździerz.

PRAKTYKI WSPOMAGAJĄCE W SEKRETARIACIE MKS

Email Drukuj PDF

23 kwietnia 2018 roku klasy II PA i I PB Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięły udział w praktykach wspomagających w sekretariacie MKS Dębica. Uczniowie poznawali tajniki obsługi telefonu i faksu. Zredagowany tekst wysyłali do wyznaczonej placówki. Doskonalili również obsługę nowoczesnej kserokopiarki i niszczarki. Nowością dla nich było poznanie maszyny do liczenia monet. Kolejnym punktem praktyk był przejazd autobusem i zapoznanie się z obsługą kasowników. W dyspozytorni uczestnicy praktyk mogli zobaczyć aktualne trasy dębickich lini MKS. Szczególnym zainteresowaniem wśród chłopców cieszyła się obserwacja pracowników w stacji kontroli pojazdów i myjni samochodowej. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pani Agnieszki Zając, Katarzyny Górz oraz Zarządu MKS Dębica.

Stworzone w Joomla przez Małgorzata Hajduk