Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy

Jedyna w powiecie dębickim placówka kształcenia specjalnego

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
0
1
2
3
4
5
6
Home AKTUALNOŚCI Wszystkie artykuły WYJŚCIE DO MUZEUM REGIONALNEGO W DĘBICY

WYJŚCIE DO MUZEUM REGIONALNEGO W DĘBICY

Email Drukuj PDF

Celem przypomnienia o  rocznicy agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939r. uczniowie klas: 2,3rn.a ; 2,3r.n.b  oraz klasy 8 Szkoły Podstawowej  nr 7 wraz z opiekunami wybrali się do Muzeum Regionalnego w Dębicy. Wyjście to miało miejsce dn. 28.09.2018r. Opiekunami klas byli: p. A. Żądło, p. M. Szerszeń i p. A. Nalepa - Proszowska. W Muzeum Regionalnym  przewodnik - kustosz - pan Tomasz Czapla oprowadził nas po różnych wystawach i w ciekawy sposób opowiadał o tym, jak wyglądały losy Polaków zaraz po wybuchu II Wojny światowej. Oglądaliśmy eksponaty, robiliśmy sobie zdjęcia przy ciekawych obiektach. Dowiedzieliśmy się kim był ułan i czym żywił się jego koń. Obejrzeliśmy pozostałości z uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Szczególnie dużo pamiątek pozostało po 3 Pułku Saperów, stacjonującym niegdyś w Dębicy. Pan Tomasz opowiedział nam także o bitwie na Kałużówce, niedaleko Dębicy. Na zewnątrz muzeum mieliśmy możliwość obejrzenia czołgów, wozów artyleryjskich i samolotów. Niektórzy z nas wchodzili nawet i oglądali wnętrze w/w obiektów. Wróciliśmy do szkoły ubogaceni w nowe doświadczenia i wiedzę tego okresu historycznego.


Dnia 4.10.2018r. w ramach przypomnienia uczniom o rocznicy wybuchu II wojny światowej i udziału Polaków w walkach na jej frontach uczniowie klas przysposabiających ZSS w Dębicy oraz gimnazjum uczestniczyli w dębickim kinie "Kosmos" w projekcji polskiego filmu: "Dywizjon 303". Młodzieży podobały się szczególnie sceny walk powietrznych oraz kreacja postaci bohaterskich polskich lotników - asów przestworzy. "Nikt nie latał tak jak oni." Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili" - z recenzji "Dywizjonu 303"
Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w projekcji tego filmu był też swoistą lekcją patriotyzmu. 

stat4u
Stworzone w Joomla przez Małgorzata Hajduk