11 LUTEGO – EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO 112
11 lutego 2016

11 LUTEGO – EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO 112

11 lutego 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy, zorganizowanym z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. No Valid Folder Selected

Młodzież dowiedziała się jak działa ten numer , w jaki sposób funkcjonuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego, w jakich sytuacjach należy dzwonić pod numer 112 i jakie informacje należy przekazać ,  jakie są konsekwencje fałszywych zgłoszeń oraz tego, że dzwoniąc na numer 112 nigdy nie jesteśmy anonimowi. Ponadto panowie strażacy przedstawili nam podstawowe elementy pierwszej pomocy i pokazali jak prawidłowo wykonać resustytację krążeniowo-oddechową. Chętni mogli spróbować swoich sił i samodzielnie wykonać „masaż serca” na specjalnym manekinie. Uczniowie mogli również zobaczyć wóz strażacki i jego wyposażenie, które używane jest do gaszenia pożarów i ratowania życia ludzkiego.  Panowie strażacy przedstawili uczniom na czym polega ich praca zawodowa, która kojarzona jest zazwyczaj z gaszeniem pożarów. Chociaż stanowią one jeden z elementów ich codziennej pracy to, obok udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, do zajęć strażaków należy także działalność ratownicza, likwidowanie wszelkich zagrożeń o charakterze chemicznym, radiologicznym, ewakuacja ludności z zagrożonego terenu, likwidacja zagrożenia wodnego i drogowego. Od  strażaków wymagana jest odwaga, chęć niesienia pomocy poszkodowanym i gotowość do narażania własnego zdrowia i życia w razie konieczności. Serdecznie dziękujemy za możliwość  spotkania, a panom strażakom życzymy bezpiecznej służby i  zawsze szczęśliwych powrotów z akcji. Organizatorami spotkania  były p. M. Hajduk, A. Nalepa-Proszowska i K.Gałat.